میشولک

ایران ایرتور را بهتر بشناسیم…

۲۱ اسفند ۱۳۹۶شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در ابتدا برای برگزاری تورهای زیارتی و تورهای چارتری و برنامه ای در داخل و خارج کشور توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، در سال ۱۳۵۱ تاسیس شد.

پس از آن در سال ۱۳۶۱ توانست تور های منظمی به شهر مقدس مشهد برگزار نماید که با استقبال خوبی رو به رو شد. همین امر به این شرکت کمک کرد تا تور های خارجی به شارجه، هند، دبی، کوالالامپور، سنگاپور و چین را از ۲ سال بعد برقرار نماید.

هواپیمایی ایران ایرتور – عکس از Marius Höpner (Jet Photos) برگزاری سمینار هایی با حضور مسئولان شرکت های توریستی، شرکت در نمایشگاه های بین المللی و پذیرایی مناسب از مهمانان خارجی از کشور هایی چون آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان، اتریش، سوئیس، امارات، ژاپن، بحرین، کویت و ژاپن اقدامات مناسب و رو به جلویی در جهت جذب مسافران خارجی بودند.
در سال ۱۳۸۹ و بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی این شرکت به قیمت ۵۴ میلیارد تومان به شرکت هصایار، شرکتی وابسته به وزارت دفاع کشور، واگذار شد که به دلیل عدم توانایی این شرکت در پرداخت چک ها، مزایده دیگری در سال ۱۳۹۴ انجام گرفت و با قیمت ۳۴ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شد.
تعداد هواپیمای فعال شرکت ایران ایرتور در حال حاضر ۷ فروند هواپیمای MD است. شهر مشهد مرکز اصلی عملیات پروازی شرکت است که با ۱۳ مرکز استان کشور ارتباط دارد. هم اکنون این شرکت توانسته تا مسیر های بین المللی خود را به بیش از ۲۳ مسیر و مسیر های داخلی خود را به ۲۰ مسیر و پرواز های خود را به بیش از ۵۰ پرواز داخلی و خارجی در هفته افزایش دهد. ۵ میلیون و ۵۶۴ هزار نفر در داخل و ۱ میلیون و ۶۴۸ هزار نفر در خارج در سال ۱۳۸۲ توسط این شرکت جا به جا شدند.

هواپیمایی ایران ایرتور – عکس از فراز مرادی (Jet Photos) مقاصد داخلی و خارجی

آبادان، اهواز، بندر عباس، بندر چابهار، بوشهر، اصفهان، دزفول، رشت، مشهد، شیراز، تبریز، کرمانشاه، تهران، زاهدان، یزد، کاشان، کیش، عسلویه و ارومیه از مقصد های داخلی و بغداد، دبی (امارات متحده عربی)، اسپارتا و استانبول از مقصد های خارجی انجام گرفته توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور می باشند.
در ادامه به برخی از اهداف شرکت ایران ایرتور اشاره می شود:

 • افزایش کیفیت و امنیت پروازها
 • کسب شاخص های ایمنی و استاندارد های بین الملل
 • تعامل با سازمان های هوانوردی و افزایش تحقیقات برای بهسازی روش ها

این شرکت هوایی توانسته است تا به جوایز متعددی دست یابد؛ همچون:

 • جایزه بین المللی جهانگردی، ۱۳۷۴
 • تندیس طلایی اروپا در ۲ سال پیاپی، ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶
 • تندیس طلایی هزار جدید کیفیت اروپا و دیپلم افتخار از کشور پاریس در سال ۱۳۸۲
 • گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر استاندارد ISO9001-2000 از شرکت TYU NORD آلمان، ۱۳۸۶
 • استاندارد IOSA در ۲ سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵
 • جایزه گاو زرین (فتیور) از نمایشگاه مادرید در سال ۱۹۹۳ و از نمایشگاه برلین در سال ۱۹۹۴

هواپیمایی ایران ایرتور – عکس از علی ارسلانی (Jet Photos) سوانح هوایی ایران ایرتور

متاسفانه برخی سوانح هوایی نیز در خلال پرواز های انجام گرفته توسط این شرکت هواپیمایی صورت گرفته که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بهمن ۱۳۷۱، هواپیمای توپولوف ۱۵۴ با هواپیمای سوخو ۲۴ ارتش جمهوری ایران در فرودگاه مهر آباد تهران تصادف نمود و ۱۳۱ نفر کشته شدند.
 • بهمن ۱۳۸۰، مسیر تهران- خرم آباد، هواپیمای توپولوف ۱۵۴ به کوه برخورد نمود و منفجر شد و ۱۱۹ مسافر آن جان باختند.
 • شهریور ۱۳۸۵، مسیر بندر عباس- مشهد، با ترکیدن لاستیک موقع فرود هواپیمای توپولوف ۱۵۴ آتش سوزی رخ داد که منجر به کشته شدن ۲۸ نفر و زخمی شدن ۵۴ نفر شد.