میشولک

سبزیجاتی که خوردن آن برای بدن ضروری است

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷


سبزیجات یکی مهم ترین منابع تامین ویتامین ها و مواد معدنی برای بدن هستند، که مصرف آن ها تاثیر زیادی در سلامت بدن دارد، اما خوردن بعضی از سبزیجات برای تامین ویتامین هادر بدن ضروری هستند، ما در این نوشته چند نوع از این سبزی ها را به شما معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

مارچوبه

مارچوبه سرشار از فولات، مس، تیامین و ریبوفلاوین است، خوردن یک فنجان مارچوبه نیاز روزانه بدن به ویتامین K را تامین می‌کند، تحقیقات نشان می دهند فیتوکمیکال‌های موجود در مارچوبه می‌توانند مانع ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها شود، از مارچوبه می توان در تهیه پاستا، غذاهایی که در فر تهیه می‌شوند و… استفاده کرد.

 

کلم بروکسل 

مطالعات نشان می دهند فیتوکمیکال‌های موجود در کلم بروکسل، یعنی سولفورافان و ایندول،از ابتلا به انواع سرطان هاجلوگیری می کند، یکی از بهترین روش ها برای خوردن کلم بروکسل، تفت دادن آن  همراه با روغن زیتون و کمی نمک است، چون حالت کاراملی و تردی به کلم بروکسل می‌دهد، هر فنجان از کلم بروکسل بیش از ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین می‌کند .

چغندر 

چغندر از سبزی‌هایی است که معمولا جایگاه کمی در سبد غذایی اکثر افراد دارد، چغندر می‌تواند اثرات ضدالتهابی و محافظت‌کننده در مقابل مواد شیمیایی داشته باشد، چون سرشار از موادی به‌نام بتالائین است. این رنگدانه غنی،‌ رنگ تیره و غلیظ چغندر را به‌وجود می‌آورد و خاصیت آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی به آن می دهد، مصرف چغندر به‌طور مرتب می‌تواند به تنظیم فشار خون کمک کند، چون نیترات موجود دز چغندر موجب انبساط رگ‌های خونی  می‌شود.

 

کرفس 

کرفس از سبزیجات بسیار کم‌کالری است، که حاوی مقدار زیادی ویتامین K و فولات است، هر ساقه بزرگ کرفس کمتر از ۱۰ کالری به بدن می‌رساند، درحالی که تراکم مواد مغذی در این مقدار از کرفس بسیار بالا است.

 

تربچه 

تربچه‌ها انواع مختلفی دارند،  ‌اما تربچه‌های قرمز محبوبیت بیشتری دارند، تربچه‌های قرمز ترد وتند هستند، تربچه‌ها را می توان به‌صورت خام، گریل‌شده، بخارپز یا سرخ‌شده مصرف کرد،که  بسیار کم‌کالری هستند، تربچه ها حاوی مقدار زیادی ویتامین C را هستند، تربچه‌ها حاوی سولفورافان هستند که نوعی فیتوکمیکال است و باعث کاهش رشد سلول‌های سرطانی در بدن می شود.

 

کنگر فرنگی

کنگر فرنگی سرشار از فیبر است و هر تکه از آن حدود ۱۰ گرم فیبر به بدن می‌رساند، کنگر فرنگی را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌ها برای افزودن به وعده غذایی محسوب کرد. کنگر فرنگی، ‌منبع خوبی برای دریافت فولات، ویتامین K و منیزیم است، کنگر فرنگی را می توان به صورت پخته‌شده، تفت‌داده یا گریل‌شده مصرف کرد.