میشولک

غذاهایی برای درمان یبوست – لیست خوراکیهای رفع یبوست

۲۵ خرداد ۱۳۹۶


یبوست دارید؟ با این غذاها شکمتان را به کار بیندازید

Toilet paper

یبوست ممکن هست برای هرکسی پیش آید و زیاد حیاتی هست که در صورت بروز آن راهکاری برای درمان داشته باشید.

به نقل آلامتو و به گرازش از دکتر کرمانی؛ تایمی دچار یبوست می شوید همه چیز از خلق و خو گرفته تا انرژیتان دچار مشکل می شود. پریشان می شوید و احساس سنگینی دارید. برای درمان این مشکل، قبل از هستفاده ی داروها بهتر هست روی غذاها تمرکز کنید. در ادامه، غذاهایی را به شما معرفی خواهیم کـــرد که شکمتان را مجبور به کار کـــردن می کنند.

تمشک

تمشک یکی از غذاهای سرشار از فیبر هست و هر فنجانش حدود ۸ گرم فیبر دارد – این میزان، برابر فیبر توت فرنگی هست. فیبر حجم مدفوعتان را افزایش می دهد تا کمک کند غذا به نرمی در راه گوارش به حرکت درآید. بعلاوه فیبر باکتری های درون روده را برای گوارش بهینه تغذیه می کند.

پرتقال

پرتقال در این زمینه کمک زیادی می تواند به شما بکند. پرتقال مقدار زیادی ویتامین C دارد که به نرم انجام گرفتن مدفوع کمک می کند، فیبر دارد که به حجم گرفتن مدفوع کمک می کند و همچنین حاوی فلاونوئیدی به نام نارینجنین هست که محققان می گویند مانند ملیّن عمل می کند. پرتقال را به صورت میان وعده یا در سالاد مورد هستفاده قرار دهید.

آب

تامین آب بدن برای حرکت دادن روده ها ضروری هست. بدون آب فراوان، مدفوع نمی تواند نرم شود و به آسودهی در راه گوارش حرکت کند. جای تعجب نیست که دلیل کم آب انجام گرفتن بدن یکی از عوامل یبوست هست. در روز متداوم به خاطر داشته باشید که آب بنوشید. می توانید با قطعات لیمو و خیار به آبی که می نوشید طعم اضافه کنید.

کفیر

نوشیدنی های لبنی تخمیر انجام گرفته سرشار از پروبیوتیک هستند. کفیر ۱۰ برابر افزایش از مهست پروبیوتیک دارد. پروبیوتیک ها در اصل غذای باکتری های درون روده هستند و کمک می کنند گوارشتان تقویت شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که پروبیوتیک می تواند به بهبود یبوست کمک و مدفوع را نرم تر کند. کفیر و مهست های حاوی پروبیوتیک را به صورت میان وعده یا همراه با وعده های اصلی میل کنید.

بادام

بادام ها سرشار از چربی های مفید برای قلب، پروتئین و فیبر هستند اما این میزان منیزیم بالای بادام هست که روده را هیجان زده می کند. منیزیم اسید معده را خنثی می کند و مدفوع را در روده به حرکت در می آورد. تنها یک مشت بادام ( ۲۸ گرم ) حاوی ۲۵ درصد از منیزیم مورد نیازتان در طول روز هست. بادام میان وعده نیکوی هست می توانید حتی در حال حرکت هم از آن هستفاده کنید، می توانید از آرد بادام در پخت و پز و یا اسموتی نیز هستفاده کنید.

مقاله مرتبط: رژیم غذایی برای تقویت معده و دستگاه گوارش

آلو سیاه

این التیام دهنده قدیمی یبوست نه تنها سرشار از فیبر هست ( ۶ گرم فیبر در هر نصفه فنجان ) بلکه حاوی دی هیدروکسی فنیل ایزاتین نیز می باانجام گرفت، ترکیب طبیعی که روده را تحریک می کند و همچنین نوعیقند(سوربیتول) که اثر ملین دارد. بعلاوه آلو سیاه دو برابر موز حاوی پتاسیم هست. اگر به اندازه کافی پتاسیم دریافت نکنید ممکن هست دچار یبوست و خستگی شوید. آلو سیاه را به صورت مستقیم، در سالاد یا به همراه مهست میل کنید.

گیاهانی که برگ سبز دارند

اسفناج، برگ چغندر و کلم سرشار از مواد مغذی هستند که به فعال انجام گرفتن دستگاه گوارش از جمله فیبر کمک می کند( یک فنجان برگ چغندر حاوی ۴ گرم فیبر هست ). منیزیم به منقبض انجام گرفتن روده و پتاسیم که برای تنظیم تعادل مایعات و انقباض عضلات مفید هست کمک می کند. این سبزیجات را به سالاد و ساندویچ خود اضافه کنید و یا با روغن زیتون و سیر تفت دهید و میل نمایید.

سبوس گندم و قهوه، چای یا نوشیدنی های بدون کافئین

جای تعجب نیست که سبوس گندم به درمان یبوست و بهبود گوارش کمک می کند. لایه بیرونی دانه گندم حاوی فیبر هست و هر فنجان آن ۲۵ گرم فیبر دارد. می توانید از سبوس گندم در پخت و پز هستفاده کنید تا مزایایش به بدنتان برسد و اگر به تنهایی برایتان کارساز نبود یک فنجان قهوه یا چای را نیز اضافه کنید.