میشولک

هند۳۱ ماهواره را با یک موشک در مدارقرار داد

۲ تیر ۱۳۹۶


به گرازش ایرنا،مدیر عملیاتی سازمان ایسرو روز جمعه در گفت وگو با رویدادنگاران اعلام کـــرد این ماهواره ها با موشک ‘پی اس ال وی ‘ از نوع ‘ایکس ال’با موفقیت پرتاب انجام گرفته هست.
‘بی جایا کومار’ افزود:این ماهواره ها متعلق به کشورهای اتریش،بلژیک، بریتانیا، شیلی، جمهوری چک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، لتونی، لیتوانی، اسلواکی و ایالات متحده و یک ماهواره هند می باانجام گرفت.
به گرازش کـــرد مقامات سازمان ایسرو، وخانوم این ماهواره ها ۹۵۵ کیلوگرم هست.
این هفدهمین پرتاب موشک ‘پی اس ال وی’ از نوع ‘ایکس ال’ می باانجام گرفت.
سازمان ایسرو در ماه جاری نیز سنگین ترین موشک (جی اس ال وی نسل ۳) ساخت خود را برای نخستین بار با موفقیت به فضا پرتاب کـــرد.
این موشک که دارای ۶۴۰ تن وخانوم و طول ۴۳٫۴۳ متر بود توانست با موفقیت ماهواره ارتباطی(جی ست ۱۹) به وخانوم ۳ تن را در مدار زمین قرار دهد.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وخانوم زیاد از ۲ تن به کشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال جاری با ثبت رکود بی سابقه پرتاب ۱۰۴ ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک ‘سریهاریکوتا’ در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا،تاریخ ساز انجام گرفت.
جزیره کوچک ‘سریهاریکوتا’ درصنعت فضایی هند ،حکم دماغه ‘کاناورال’ در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی وماهواره های زیادی از این جزیره به فضا پرتاب انجام گرفته هست.
سکوی پرتاب موشک جزیره ‘سریهاریکوتا’ تاکنون با پرتاب زیاد از ۲۰۰ ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان پلن های جاه طلبانه فضایی هند هست.
هزینه های پرتاب از این سکو به حدی پایین هست که حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر هست کاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای که هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.
در افزایش سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راکت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) هستفاده می شود.
یکی از حیاتیترین دستاوردهای فضایی هند در سال ۲۰۱۳ میلادی پرتاب کاوشگر مدارگرد به مریخ با موشک ‘پی اس.ال.وی’ ازسکوی پرتاب ‘سریهاریکوتا’ با نام ‘مانگالیان’که به زبان سانسکریت به معنای ‘مسافر مریخ ‘ بود . به این ترتیب این کشور در ردیف چهارمین کشوری که توانست به منظومه شمسی راه یابد ، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اکتشاف گاز متان و دی اکسید کربن در جو مریخ می انجام گرفت تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.