میشولک

چگونه از حساسیت فصلی جلوگیری کنیم؟

۲۹ خرداد ۱۳۹۶


راه حل هایی که شما را از حساسیت های فصلی در امان نگه خواهند داشت

Seasonal Allergies

اگر حساسیت فصلی شما را اذیت میکند دلیل از وقوع آن جلوگیری نمیکنید؟

به نقل آلامتو و به گرازش از روزیاتو؛ احتمال دارد که شما نیز در میان میلیون ها نفری قرار داشته باشید که تعداد هفته ای هست به آلرژی فصلی، دچار انجام گرفته اید. در برخی از کشورها همچون آمریکا، میزان شیوع این عارضه، امسال زیاد از معمول سال های گذشته بود دلیل که بر اساس آمار اعلام انجام گرفته، در حدود نیمی از آقام منطقه نیویورک، مبادرت به خریداری دوش های مخصوص شستشوی بینی و مقابله با چشم های متورم خود کـــرده اند.

همین امر نیز سبب گردید که پروفسور «سوجان پاتل»، هستادیار آلرژی و ایمنولوژی دانشگاه نیویورک آنچه باید در مورد حسایت های فصلی مورد توجه قرار داده شود و اقدامات لازم در این رهستا را بر می شمارد. وی تصدیق می کند که ابتلا به آلرژی در سال جاری افزایش یافته و از دلایل آن را نیز گرم انجام گرفتن کره زمین، تجمع گازهای گلخانه ای از جمله دی اکسید کربن می داند که سبب بارور انجام گرفتن زیادی از گیاهان می شود.

به دلیل باروری گیاهان، گرده های افزایشی از آنها در اوایل فصل بهار پراکنده می شود که حتی می تواند در زمستان های نه تعدادان سرد نیز اتفاق بیافتد. همچنین در بهار امسال، گرمای غیرمعمولی در دمای هوا به وجود آمد و همین امر نیز سبب افزایش حساسیت های فصلی در میان آقام مناطق مختلف جهان گردیده.

مقاله مرتبط: بهترین راه درمان آلرژی فصلی

اکنون که اندکی با کلیت آلرژی های فصلی آشنا انجام گرفتیم، باید چه اقداماتی را برای بهبود چنین حساسیت هایی انجام دهیم؟ پروفسور پاتل، موارد ذیل را در این باره بر می شمارد:

۱. دقیقا دریابید که به چه چیزی حساسیت دارید

دکتر پاتل می گوید نخستین قدم این هست که علت اصلی آلرژی خود را دریابید و اگر دقیقا نتوانستید بفهمید که علت آن کدام یک از عواملی چون گرد و غبار، حیوانات و سایر موارد هستند حتما به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

۲. پنجره ها را ببندید

دکتر پاتل اشاره می کند علیرغم هوای زیاد مطبوع خصوصا در طول شب های فصل بهار، اگر سابقه ابتلا به حساسیت های فصلی را دارید، پنجره ها را بسته و از ایستادن در زیر درختان پرهیز کنید.

۳. قبل از خواب دوش بگیرید

پتل اشاره می کند در این دوش پیش از خواب، موهای خود را نیز بشویید دلیل که در صورت نفوذ گرده ها به داخل موهای تان، آن را با خود به داخل رختخواب خواهید برد و در پایان طول شب، صورت تان را روی بالشی آغشته به گرده ها خواهید فشرد.

مقاله مرتبط: پیشگیری از آلرژی فصلی

۴. خوردن دارو را از دو ماه قبل آغاز کنید

برای اثرپذیری بهتر داروهای ضدآلرژی بهترست پیش از شیوع فصلی که به آن آلرژی دارید، از این داروها هستفاده کنید. با این کار در زمان باروری درختان و گیاهان، مصون خواهید ماند.

۵. اما چه داورهایی را باید مصرف کنید؟

دکتر پتل، آنتی هیستامین ها را به جای انواع قدیمی «بنادریل» توصیه می کند. انواع جدیدی از آنتی هیستامین ها وجود دارند که بسته به وضعیت آلرژی و گرفتگی بینی باید از آنها هستفاده شود. از این جمله آنتی هیستامین ها می توان به «ستیریزین» (Claritin)، لووسیتریزین (Xyzal)، فکسوفنادین (Allegra)، «لوراتادین» (Claritin) اشاره کـــرد.

۶. از خاراندن چشم ها پرهیز کنید

با قرار دادن کمپرس سرد از خارش چشم ها جلوگیری کنید دلیل که با خاراندن آنها، باعث ورود گرده ها به بافت های داخلی چشم خواهید انجام گرفت.

۷. فیلترهای «اچ‌وی‌ای‌سی» را سالی دو بار عوض کنید

با تعویض فیلترهای «اچ‌وی‌ای‌سی»، آن هم دو بار در سال به کاهش میزان آلرژی خود کمک زیادی خواهید کـــرد.

۸. عینک آفتابی بخانومید

دکتر پاتل کاری را که خودش نیز انجام می دهد و حتی ممکن هست اندکی مزحک به نظر برسد را پیشنهاد می کند و آن هم زدن عینک آفتابی حتی صبح زود هست. وی می گوید، زمانی که صبح ها برای دویدن از خانه بیرون می رود هم عینک می زد. این کار سبب خواهد انجام گرفت که گرده های پراکنده گیاهان در هوا وارد چشمان ها نشوند. وی قطره چشم «کتوتیفن» را نیز برای آلرژی های چشمی مفید می داند.

۹. واکسن بخانومید

اگرچه به نقل کرد دکتر پاتل بین ۳ تا ۵ سال طول می کانجام گرفت تا پس از تزریق مداوم واکسن های آلرژی فصلی، این روند به طور تکمیل بهبود پیدا کند، با این حال زیادی از نشانه های آزاردهنده این نوع از حساسیت ها پس از گذشت دو تا شش هفته از تزریق بر طرف می شوند.

دکتر پاتل از افزایش آلرژی های فصلی به دلیل عدم مراقبت کافی از محیط زیست رویداد می دهد. همچنین اذعان می دارد که آلودگی هوا نیز می تواند سبب تانجام گرفتید این نوع از آلرژی ها شود. وی از منطقههای آلوده جهان به عنوان «اَبَر آلرژی زا» ها یاد می کند و منطقه نیویورک را از یکی از این مناطق آلوده می داند و نگرانی هایی را با توجه به گرم انجام گرفتن بیست درجه ای هوای کره زمین برای ساکنان آن بر می شمارد.